راههای مقابله با استرس در دانش آموزان

توضیحات محصول

اضطراب در دانش اموزان

علل اضطراب در دانش آموزان میتواند به عوامل مختلف بستگی داشته باشد. در این مقاله به راههای مقابله با استرس در دانش آموزان میپردازیم. مقاله استرس در دانش آموزان شامل ۵۱ صفحه است.

چکیده

یکی از شایع ترین مشکلات عاطفی و هیجانی که دانش آموزان نوجوان با آن مواجه اند اضطراب است اضطراب حاصل خطاهای شناختی و باورهای غیرمنطقی است دانش آموزان مضطرب بیشتر در انتظار شکست هستند تا موفقیت. این گونه افراد خود را عامل شکست می دانند این نوع خطاهای فکری آسیب پذیری و اضطراب را افزایش می دهد و انگیزه های مربوط  به تحصیل را تحت تاثیر قرار می دهد که مهم ترین آن ها انگیزه پیشرفت است. درنهایت این مشکلات موجب افت تحصیلی
می شوند دقت در یافته های تحقیقات در مجموع بر وجود رابطه منفی بین اضطراب دختران بیشتر از پسران است تقریبا نتایج تحقیقاتی که رابطه بین مشکلات عاطفی و پیشرفت تحصیلی را نفی کرده مربوط به دانش آموزان مقاطع غیر دبیرستانی یا سال های اول دبیرستان می باشد.

مقدمه

از زمان تولد تا هنگام مرگ هر انسانی در موقعیت های گوناگون بالندگی درگیر مسائل و مشکلاتی می شود که به نحوی روان او را متأثر می سازد. از جمله این مسائل می توان ترس و اضطراب را نام برد که در تمام دوره های زندگی ممکن است بر انسان چیره شود.

بخشی از رشد کودک، متضمن آموختن و کنترل اضطراب و ترس است، کودکان ترس های بسیاری دارند و ممکن است برخی از آن ها در بزرگسالی هم دچار ترس باشند. اما بسیاری از استرس های و اضطرابهای دوران کودکی در اثر گذشت زمان و تجربه از بین می روند و تنها بخشی از آنها تغییر شکل می دهد و بصورت نیرویی مؤثر در رفتار درمی آیند. اما ترس و اضطراب به یک مفهوم نیستند، ترس علت و موقعیت مشخص دارد و در اکثر موارد، کاربرد و تأثیر مثبت دارد . مثلاً کودکان با وجود ترس می تواند از جان خود حفاظت کنند. اما اضطراب هم کارکرد مثبت دارد و هم کارکرد منفی. یا به عبارت بهتر، احساس اضطراب تا یک جای خاص کارکرد افراد را بهتر می کند و از یک جایی به بعد، افزایش اضطراب باعث افت کارکرد می شود.

تفاوت دیگری که اضطراب با ترس دارد این است که علت شفاف و واضحی برای اضطراب نمی توان یافت. اگر چه برای برخی افراد، اضطراب ناشی از موقعیت خاصی است که در آن قرار می گیرند (در یک جمع جدیدی از انسان ها، زمان امتحان هنگام جدایی از خانواده و …) اما در هیچ یک علت بیرونی دلیل قابل استناد و ملموس برای این نگرانی و اضطراب وجود ندارد . بلکه تصور فرد نسبت به این موقعیت ها مثبت نیست.

اضطراب در دانش اموزان ابتدایی

تعریف اضطراب

اضطراب عبارت از ترس فرد از نتایج مجهول مربوط به آینده که گاهی تفکر و اعمال گوناگون را به تعویق می اندازد و یا از دیدگاهی دیگر می توان گفت که اضطراب شامل احساس عدم اطمینان درماندگی و برانگیختگی فیزیولوژیکی است. به طور کلی اضطراب یک احساس منتشر، بسیار ناخوشایند و اغلب مبهم دلواپسی است که با یک یا چند حس جسمی مانند احساس خالی شدنِ سردل، تنگی قفسه سینه، تپش قلب، تعرق؛ سردرد و … همراه است از دیگر علایم مربوط به اضطراب می توان به عصبی بودن، تنش، احساس خستگی، بی خوابی، لرزش، تنگی نفس، بی حالی، اشکال در تمرکز حواس، تپش قلب، تکرار ادرار، سرگیجه و گوش به زنگ بودن اشاره کرد.

نشانه های اضطراب سازنده

۱- دانش آموز علاوه بر نشان دادن حساسیت مناسب به درس، روند زندگی معمولی خویش را ادامه می دهد. مثل: خوردن، خوابیدن و حرف زدن با خانواده.

۲- دانش آموز هنگام مطالعه نوعی از هیجان مثبت دارد.

۳- بیشترین وقت خود را برای خواندن درس صرف می کند نه همه وقت خویش را.

۴- با آرامش و اطمینان بیشتری مطالعه می کند.

۵ – عوامل محیطی تاثیر کمتری بر او دارند.

۶ – آنچه را که مطالعه می کند به راحتی می تواند در ذهنش نگه دارد و یا به حافظه بسپارد.

نشانه های اضطراب مشکل آفرین

۱- بدون اطمینان درس می خواند

۲- در موقع خواندن درس، به نتیجه امتحان بیشتر فکر می کند تا به یادگیری.

۳- مشغولیت ذهنی بخش وسیعی از ذهن و سیستم روانی اش را در برمی گیرد و موجب می شود درباره موفقیت و عدم موفقیت خود، مطالبی را بر زبان آورد.

۴- احساس دلشوره و تشویش مداوم دارد.

۵- افکار و نگرش منفی دارد.

۶ – اضطراب او با نشانه های روان تنی مثل درد در ناحیه معده، شکم و حالت تهوع همراه است.

۷- اختلال در خوردن مثل پرخوری یا کم خوری.

۸ – اختلال در خواب، پرخوابی یا کم خوابی یا کرختی روزانه.

۹- نداشتن تمایل برای خواندن کتاب و گاهی تلاش مضاعف برای بیشتر خواندن درس ها.

۱۰- لجبازی و بهانه گیری های مختلف می کند.۱۱ـ گریه های طولانی و بی علت دارد.

 

6,000 تومان – خرید

3 دیدگاه


 1. تأیید شده

  1. دیزو مقاله نویسنده

   سلام. بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود نمایان میشه و میتونید دانلود کنید. همچنین لینک دانلود به ایمیلتون هم ارسال میشه.


  2. دیزو مقاله نویسنده

   اگر محصول را دریافت کردید لطفا تایید بفرمایید در غیر اینصورت از طریق ایمیل محصول مجددا براتون ارسال میشه.

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *