مقاله مدیریت بحران

توضیحات محصول

تحقیق مدیریت بحران – مدیریت بحران در زلزله بم

مقاله مدیریت بحران از زیر شاخه رشته مدیریت میباشد و به تحقیق مدیریت بحران در زلزله می پردازد.تحقیق مدیریت بحران ۴۴ صفحه است و برای دانشجویان و دانش آموزان رشته مدیریت بسیار مناسب میباشد.

مقدمه

ایران یکی از زلزله خیزترین کشورهای جهان است. در قرن بیستم، به طور تقریبی هر ده سال یک زلزله مخرب با بزرگی بیش از ۵/۶ در کشور ما به وقوع پیوسته است. متاسفانه به دلیل سیستم ساخت و ساز سنتی و غیرمقاوم در برابر زلزله خسارت جانی و مالی ناشی از این زلزله ها بسیار بوده است. متوسط تلفات این زلزله ها در قرن بیستم در ایران، تا بیش از ۳ هزار نفر در سال گزارش شده است. درحالی که پیشرفت علم زلزله شناسی و مهندسی زلزله در سطح جهانی، به خصوص در چند دهه اخیر باعث کاذهش چشمگیر تلفات جانی و خسارات مالی پیشرفته دنیا شده است.

البته در همه کشورها طراحی ساختمانها در برابر زلزله به دلایل اقتصادی به گونه ای انجام نمی شود که پس از یک زمینه لرزه بزرگ هیچ گونه خسارتی بع آن وارد نشود. فلسفه حاکم بر آیین نامه ها مبتنی بر آن است که غالب ساختمانها (ازجمله ساختمانهای مسکونی) در زلزله های خفیف و متوسط حداقل خسارات سازه ای و غیرسازه ای را ببینند و در زلزله های شدید، بدون آنکه فرو ریزند، بتوانند مقاومت کنند. فقط طراحی ساختمانهای  با اهمیت زیاد با پذیرش هزینه بیشتر به گونه ای انجام می شود که حتی پس از وقوع زلزله های شدید نیز قابل استفاده و بهره برداری باشند. به عبارت دیگر، در آیین نامه ها به حداقل رساندن تلفات انسانی هدف اول کاستن از تلفات مادی هدف دوم است.

به همین دلیل امروزه، علت زلزله شناسی و مهندسی زلزله صرفا ساخت ساختمانهای ایمن نیست، زیرا متاسفانه هنوز قسمت بزرگی از ساختمانهای موجود در دنیا و ازجمله در ایران، ایمنی کافی ندارند و تخریب یا تقویت آنها در زلزله های احتمالی نیز، به دلایل اقتصادی، به صورت صددرصد امکان پذیر نیست. از همین رو، شیوه های مدیریت پس از وقوع زلزله در شهرهای زلزله زده باید مورد توجه واقع شوند تا نیازهای بازماندگان و کسانی که از زلزله جان سالنم بدر برده اند به درستی تعیین و در زفع به موقع آنها اقدام شود. بنابراین بهتر است در ابتدا و قبل از اقدام به هر کاری در جهت برنامه ریزی برای دستیابی به یک طرح جامع مدیریت بحران اقدام نمود.

تحقیق مدیریت بحران - مدیریت بحران در زلزله

زلزله بم

زلزله دی ماه ۱۳۸۲ که شهر بم و روستاهای اطراف آن را لرزاند مرگبارترین زلزله تاریخ معاصر ایران در نیم قرن اخیر در ۲۵ سال گذشته به شمار می اید. این فاجعه که بخش وسیعی از منطقه دشت بم را وراین کرد، از لسیاری جهات موردی استثنایی و در خور برسی و مطالعه همه جانبه است و برای نخستین بار، حجم بسیار وسیعی از کمک های داخلی و بین المللی را به منطقه سرازیر کرد. اکنون که بیش از یک سال از رخداد سانحه می گذرد، برنامه بازسازی شهر در دست تهیه است.

ویژگیهای اقتصادی مقاله مدیریت بحران

اقتصاد شهر بم بر فعالیتهیا کشاورزی استوار است و از مناطق حاصل خیز استان محسوب می شود. محصولات عمده ان عبارتند از: مرکبات، خرما، حنا و وسمه. در عین حال فرآورده های دانه هیا روغنی، جو، گیاهان علوفه ای و گندم نیز به صورت محصولات درجه دوم کشاورزی مطرح اند که در این میان گیاهان علوفه ای نظیر یونجه با ۵۱% بیشترین سطح زیر کشت این شهرستان را دارند. دامداری نیز از فعالیتهیا دیگر الین منطقه محسوب می شود. محصولات باغی (خرما، مرکبات) در حدود ۵/۶% از سطح زیرکشت استان و بیش از ۷۰% از محصولات زیر کشت شهرستان را دربرگرفته است. میزان محصول خرما در شهرستان بم بالغ بر ۰۰۰/۱۲۰ تن می باشد.

نقد و بررسی کلی از اقدامات انجام شده در زلزله بم

در ابتدا وجود یک هسته مرکزی و یک تسهیم منسجم برای مدیریت بحران امری ضروری می نماید. که ابتدا این مسئولیت به منطقه و در حد بالاتر به استان و استانهای همجوار و در شرایط بسیار بحرانی به سطح کل کشور ارجاع می گردد که متاسفانه در زلزله بم هیچ یک از این ستادهای بحران آمادگی حضور به موقع در محل را نداشته اند.

5,500 تومان – خرید

4 دیدگاه

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *