اختلالات یادگیری در دانش آموزان ابتدایی - مقاله اختلالات یادگیری

توضیحات محصول

مقاله اختلالات یادگیری در دانش آموزان ابتدایی

اختلالات یادگیری در دانش آموزان ابتدایی یکی‌ از مهم‌ترین و اصلی‌‌ترین دغدغه‌های معلمین است.به همین دلیل در مقاله اختلالات یادگیری در دانش آموزان ابتدایی به این مورد می‌پردازیم.مقاله اختلالات یادگیری شامل ۶۳ صفحه می‌باشد.

تعریف اختلالات یادگیری دانش آموزان

روان شناسان با اندک تفاوت هایی اختلالات یادگیری را چنین تعریف می کنند: کودکان مبتلا به اختلالات یادگیری کسانی هستند که در یک یا چند فرایند اساسی در رابطه با خواندن، سخن گفتن، درک کردن و نوشتن دارای اشکال هستند به شرطی که این مشکلات ناشی از عقب ماندگی های ذهنی، نقص بینایی، نقص حرکتی و یا نقائص فرهنگی نباشد. علائم این اختلالات ممکن است به صورت های مختلف از قبیل اختلال در توجه به تفکر، تکلم، نوشتن و یا حساب کردن باشد.

اختلالات یادگیری دانش آموزان ترجمه واژه (Learning disabilities) است که به ناتوانی های یادگیری نیز ترجمه شده است و به مجموعه ای از نارسایی ها در یادگیری اطلاق می شود که برخلاف نارسایی های جسمانی، اغلب تا زبان آموزش رسمی در مدرسه ناشناخته می ماند. در دوران تحصیل دانش آموز در مدرسه نیز به علت شناخت نداشتن برخی از معلمان، بیشتر اوقات این اختلالات به عنوان اختلالات خاص یادگیری تشخیص داده نمی شوند، بلکه با عقب ماندگی ذهنی اشتباه گرفته و زمینه فشار روانی بر کودک فراهم می شود. در این میان اختلاف دیدگاه میان اولیا و مربیان، رفع این اختلالات را به تأخیر می اندازد.

در یک سوی این اختلاف معلمان و مسئولان آموزش و پرورش هستند که برای تشخیص و پیگیری این اختلالات نیاز به دانش افزایی بیشتری دارند و در سوی دیگر ناآگاهی و نپذیرفتن وجود اختلال در کودک از جانب برخی از اولیا است. برخی از اولیا به صورت ناخودآگاه گرایش دارند تا کودکان خود را (حتی در صورت داشتن مشکل) سالم تلقی کنند و در پذیرش این نکته که فرزند آنان دچار اختلال است از خود مقاومت نشان می دهند و اصرار دارند که کودکشان مشکل ندارد و مشکل از شیوه آموزشی معلم یا عوامل دیگر است. غافل از این که کودکانی که دچار این اختلالات هستند با روش ها مرسوم تعلیم و تربیت کودکان عادی قادر به یادگیری نیستند و نیاز به کمک های ویژه دارند.

مقاله اختلالات یادگیری در دانش آموزان ابتدایی

این مقاله را هم بخوانید: اختلال در نوشتن و بدخطی در دانش آموزان ابتدایی

مشخصه های اولیه ناتوانی در یادگیری

کودکانی که ناتوانی در یادگیری دارند از مشخصات زیر برخوردارند.
مشکل در صحبت کردن، خواندن، نوشتن، محاسبه، مشکل در تمرکز حواس و توجه به مطالب، گیج شدن در مورد زمان و فضا، رفتار تحریک پذیرانه، مشکل در یادآوری، هماهنگی فیزیکی ضعیف، مشکل در سازماندهی برای انجام یک منظور و مشکل در دوست شدن با افراد و دوست ماندن با آنها.

شناخت اختلالات یادگیری

شمار دانش آموزانی که دچار اختلالات یادگیری هستند بین ۴ تا ۱۲ درصد گزارش شده است این اصطلاح ابتدا از واژه ی Disabilities of learning به معنای ناتوانی یادگیری گرفته شد اما از آنجائیکه ناتوانی یادگیری به تمامی جهات از جمله ناتوانیهای جسمی نیز اطلاق می شد واژه ی اختلالات یادگیری در دانش آموزان ابتدایی برگزیده شد. این قبیل دانش آموزان، دانش آموزی هستند که دارای بهره هوشی عادی هستند اجسام یادگیری سالم دارند. در مهارتهای کلامی و نوشتن خوبند ولی در مهارتهای ریاضی ضعیف هستند و یا بالعکس. سالانه در کشور ۸۵ میلیارد تومان بابت خسارت مردودی دانش آموزان بابت این امر می گردد که البته خسارات روانی این امر به مراتب بیشتر از این است . خساراتی از قبیل عزت نفس پائین و خجالت و شرمندگی و مردودی و … در صورتیکه با ساده ترین راه ها (بازیها) میتوان به حل مشکلات نائل آمد . زمان اختلالات یادگیری از تولد تا کلاس اول است گستره تجارب کودکان کافی نیست ابتدا باید علت یابی کرد سپس درمان نمود.

 

6,000 تومان – خرید

4 دیدگاه

  1. دیزو مقاله

   سلام. این مقاله توسط تیم ما نوشته شده و بصورت فردی نوشته نشده. منابع این مقاله بدین شرح است:
   ۱ـ نیلسن، لی براتلند (۱۳۷۹) کودک استثنایی در مدرسه عادی
   ۲ـ بیرانوند (۱۳۸۶) اختلالات یادگیری، انتشارات معتبر
   ۳ـ شفیع‌‌‌‌آبادی، عبدالله (۱۳۷۱) مبانی روان‌‌‌‌شناسی رشد
   ۴ـ هالاهان، دانیل‌‌‌‌پی (۱۳۸۱) کودکان استثنایی (مقدمه‌‌‌‌ای بر آموزش‌های ویژه)
   ۵ـ گاربر، استیفن (۱۳۸۱) چگونه با کودکم رفتار کنم

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *