بهداشت بارداری

توضیحات محصول

بهداشت بارداری

مقاله بهداشت بارداری یکی از مهم ترین مقالات برای سلامت مادر و کودک در دوران حاملگی و شامل ۲۵ صفحه است.مقاله بهداشت بارداری از مقالات رشته پزشکی می باشد.

عناوین

 • مقدمه
 • بهداشت و حفظ سلامت مادر
 • چه غذایی برای مادر حامله زیان آور است؟
 • تمرین های بدنی، استراحت خواب و مسافرت
 • آیا اضافه وزن بیش از حد مادر مهم است؟
 • آیا مادر حامله می تواند در دوران حاملگی کار کند؟
 • تمرین در دوران حاملگی
 1. تمرینهای ساده
 2. حالت نیمه نشسته
 3. تمرین در حالت زانو سینه ای
 4. تمرین به منظور آمادگی مرحله اول زایمان
 5. تمرین برای مرحله دوم زایمان
 • تغذیه مادر بعد از زایمان
 • تمرین و ورزش
 • تمرین و ورزش در روزهای اول بعد از زایمان

الف. تمرین و ورزش های ساده بعد از زایمان

ب . تمرین و ورزش بعد از شش هفتگی زایمان

ج . تمرین های مشکل با تجویز پزشک

مقدمه

سخن را با نام یکتای هستی بخش آغاز می کنیم. جهان را خلق کرد و انسان را اشرف مخلوقات آفرید و او را از زمانی که نطفه ای کوچک بود رزق و روزی داد و جایگاه او را در بطن زن قرار داد تا این وجود لطیف و مهربان با پرورش او در درون وجودش ایثار و فداکاری را به نهایت برساند و لطف و رحمت بیکران الهی را به او بشناساند و آنگاه که این موجود کوچک قدم به عرصه حیات گذاشت، زن، (مادر) نام گرفت و شیر این اکسیر حیات در وجودش جریان یافت تا قطره قطره غنچه نو شکفته را سیرآب نماید.

بهداشت و حفظ سلامت مادر

چون مادر در دوران حملگی مسئولیت موجود دیگری را دارد و سلامتی جنین وابسته به سلامتی مادر است ؛ بنابراین وظیفه ی مادر است که از لحاظ بهداشتی، غذائی، فعالیت و استراحت، و مراقبت های پزشکی توجه داشته باشد. چنین اقدامی نه فقط سبب سلامت مادر و نوزاد خواهد شد؛ بلکه زایمان را آسان تر می سازد و دوران بعد از زایمان مادر نیز بدون عوارض و مشکلات خواهد بود.

چه غذایی برای مادر حامله زیان آور است؟

اگر مادر اضافه وزن دارد، هر غذایی را که منجر به چاق شدن او گردد مانند شکلات، شیرینی و بستنی نباید مصرف کند. هیچ یک از مواد مزبور برای مادر ضرورت ندارد. مادی می تواند از مصرف برنج و نان نیز اجتناب کند. اگر مادر اضافه وزن ندارد، همه مواد فوق را می تواند مصرف کند ولی به مقدار متناسب. مادر حامله در اواسط دوران بارداری نسبت به غذاهای مخصوصی تمایل و اشتیاق زیاد پیدا می کند و این تمایل سبب می شود که رژیم غذایی مادر شکسته شود.

تمرین های بدنی، استراحت، خواب و مسافرت

تمرین های بدنی، ورزش، استراحت و خواب کافی همیشه برای سلامت همه کس ضرورت دارد ولی در هنگام بارداری واجب حیاتی است. مادر باردار هر گونه فعالیت بدنی و ورزش را که قبلا انجام می داده است مانند راه پیمایی، شنا و بازی های دسته جمعی (در صورتی که خستگی بوجود نیاورد) می تواند ادامه دهد. تمرین های بدنی ملایم مانند قدم زدن، دوچرخه سواری و شنا کردن سبب آرامش فکری و جسمی مادر می شوند. هدف از تمرین های بدنی در دوران بارداری این است که حالت و وضع عضلات بدن و زیبائی مادر حفظ، و حتی بهتر، گردد و مادر از نظر جسمی و روحی برای زایمان آماده شود.

آیا اضافه وزن بیش از حد مادر مهم است؟

مادر حامله معمولاً در دوران بارداری (از زمان باروری تا زایمان) باید در حدود ۵/۸ تا ۱۰ کیلوگرم وزن اضافه کند. از این مقدار ۳-۵/۳ کیلوگرم مربوط به جنین و در حدود ۹۰۰ تا ۱۱۰۰ گرم مربوط به جفت و مایع آمنیوتیک می باشد و بقیه مربوط به تجمع چربی و آب در نسوج مادر است.

آیا مادر حامله می تواند در دوران حاملگی کار کند؟

کار کردن و ادامه دادن به شغل قبلی در هنگام بارداری، زندگی مادر را شیرین تر و دوست داشتنی تر می سازد. مادر باردار سالم قادر است حداقل شش ماه اول دوران بارداری را کار کند. از آن به بعد اگز عوارضی وجود ندارد و کار مادر سخت نیست و کار بدنی و مداوم را لازم ندارد و مادر حس می کند که کار مناسبی دارد، می تواند به شغل خود ادامه دهد.

تمرین در دوران حاملگی (با تجویز و نظر پزشک متخصص)

در دوران بارداری، مادر می تواند مطابق شکل های ذیل بنشیند و بخوابد و زیر نظر پزشک به تمرین های زیر بپردازد.

تمرین های ساده

گرچه این تمرین ها بسیار ساده است ولی به حفظ اندام مادر کمک می کند و از کشش ها و تغییر شکل های ناموزون شکم و پشت مادر جلوگیری می کند. در حالی که زانوها و دست ها را به زمین تکیه داده اید، کمر خود را بالا برده و سپس پایین بیاورید، عضلات شکم خود را بالا ببرید و سر خود را از یک طرف به طرف دیگر و از بالا به پایین حرکت دهید.

حالت نیمه نشسته

بایستید و در حالی که ستون فقرات خود را راست نگه داشته اید زانوها را از هم جدا کنید و به حالت نیمه نشسته درآئید.

این تمرین را چند مرتبه انجام دهید و سپس استراحت کنید. این تمرین برای نرمش سطحداخلی ران، چه در دوران حاملگی و چه در دوران بعد از زایمان مفید است.

 

 

4,000 تومان – خرید

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *