مقاله ایزو

توضیحات محصول

مقاله ایمنی و ایزو

مقاله ایمنی یا مقاله ایزو یکی از مقالاتی است که در صنعت بسیار حائز اهمیت است.ایم مقاله شامل ۱۲۷ صفحه می باشد.

تاریخچه ایمنی و حفاظت شغلی

بشر از زمانی که خود را شناخته ، در پی تلاش و فعالیت بوده و طبیعتاً در مسیر زمان تحولاتی را پشت سر گذاشته است. اختراع ابزارهای مختلف و تطوّر و تکمیل این ابزار یکی از مهمترین عوامل تحول در چگونگی زندگی انسان است. زمانی ابزار سنگی مورد استفاده قرار می گرفت و بعداً با پیرایش آهن و سایر فلزات، ابزار فلزی جایگزین آن شد و تا موقعی که آن ابزار جز با نیروی عضلانی انسان حرکت نمی کرد، ابزار دستی اساسی ترین عنصر تولید بوده است. لیکن با ابداع کشاورزی و دامداری ، آغاز شهر نشینی و گسترش شهرها ، اختراع ماشین آلات و تجلی عصر ماشین ، انقلابی بس عظیم در گسترش فعالیت های انسانی پدیدار شد.

ایمنی و حفاظت در مقابل آتش سوزی

آتش سوزی یکی از خطرناک ترین پدیده هایی است که خسارت جانی و مالی زیادی بوجود می آورد . در بررسی  آمارها و علل آتش سوزی ها ی کشور های مختلف صنعتی چنین نتیجه گرفته شده است که  قریب ۷۵ الی ۸۰ درصد آتش سوزی ها قابل پیش بینی و پیشگیری می باشند و چنانچه علاج واقعه قبل از وقوع گردد، قریب از خسارات سالیانه ناشی از حریق کاسته می شود که رقم بسیار قابل توجهی است و برای  بقیه باید به موثرترین ادوات و تجهیزات آتش نشانی مجهز شد.

مقاله ایمنی

احتراق (ایجاد آتش)

احتراق عبارت است از ترکیب سریع اکسژن با مواد سوختنی است و چون بیشتر موادی که انسان با آن سر و کار دارد دارای کربن است (یعنی ترکیبی از مقداری آب و انیدرید کربنیک ) چنانچه سرعت عمل و حرارت کم باشد ، ترکیب آن با فلزات به صورت زنگ زدگی در می آید. احتراق وقتی بوجود می آید که جسم (مایع یا جامد)، بر اثر سوختن همان گاز است. ادامه آتش سوزی بستگی به تامین حرارت دارد و در غیر این صورت آتش خاموش می شود.

طبقه بندی آتش

با توجه به ماده سوختنی ، عمدتاً انواع آتش ها را به چهار نوع به شرح زیر تقسیم می کنند. آن گاه با توجه به انواع چهارگانه حریق ها ، برای خاموش کردن آنها ، وسایل و مواد لازم را بکار می برند:

  • نوع اول که به آن آتش های خشک گفته می شود، آتش هایی است که پس از آتش سوزی از خود خاکستر بر جای می گذارند. مانند : چوب ، مقوا ، پارچه ، ذغال و امثالهم (نوع A).
  • نوع دوم آتش هایی که از خود خاکستر باقی نمی گذارند. مانند آتش های حاصل از مایعات قابل اشتعال ، مثل : مواد نفتی ( بنزین ، نفت ، گازوئیل و مازوت و ….) الکل ، روغن های صنعتی، رنگ هات و غیره (نوع B).
  • آتش های وسایل ، آلات و ادوات برقی (نوع C).

نوع چهارم آتش هایی هستند که از سوختن فلزات قابل اشتغال ( مانند : منیزیم ، پتاسیم ، آلومینیم و غیره) بوجود می آیند(نوع D).

عوامل ایجاد کننده آتش

برای آنکه آتش به وجود آید همان طور که قبلاً توضیح داده شد، سه عامل ضروری است:

  • مواد قابل اشتغال
  • حرارت
  • هوا (اکسیژن)

از تشکیل این سه عامل ، مثلثی به نام مثلث آتش  بوجود می آید. بدون اکسیژن هیچ چیز نمی سوزد و بدون مواد سوختنی و بدون حرارت ، آتش بوجود نمی آید. اگر یکی از این عامل ها موجود نباشد حریق ایجاد نمی شود.

اجرای نکات ایمنی

رعایت نکات ایمنی بهترین راه پیشگیری از ایجاد آتش سوزی می باشد.

مواردی از قبیل:

  • جدا کردن مواد آتش زا و مواد شیمیایی از سایر اقلام انبارها
  • استفاده از تابلوهای اعلام خطر، علائم ، پوسترها، اعلانات و غیره
  • استقرار صحیح کالاها در انبارها
  • وجود افراد و تشکیلات مناسب برای امور اطفا حریق

بسته بندی و حمل و  نقل کالاهای شیمیایی خطرناک بر طبق اصول و ضوابط خاص.

انفجار

انفجار به مفهوم اشتعال یکباره است وحالتی است که انرژی های آزاد شده خیلی سریع و ناگهانی با سرعت و در حداقل زمان ممکن ، خارج شود. اصولاً هر ماده شیمیایی که بر اثر یک محرک خارجی(ضربه – حرارت – الکتریسیته و غیره) تغییر شکل ناگهانی دهد و از حالت جامد یا مایع بصورت گاز تبدیل شود، آن را ماده منفجره می نامند. انفجار ممکن است بر اثر موادی از قبیل منفجره تجارتی یا بر اثر تراکم بخارها و گازها( استیلن ، n بوتیلن ، اکسید کربن ، اتر، هیدروژن سولفوره و متانول) یا گرد و غبارها در هوا ( غبارهای آلی مانند آرد، قند، نشاسته ، و چوب پنبه و گردهای فلزی مانند گرد آلومینیم و منیزیم) بوجود آید.

 

9,000 تومان – خرید

 

ایمن مقاله را هم بخوانید : تحقیق سرمایه گذاری خارجی

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *